Брандушка різнобарвна - вразливий вид Червонокнижної рослини

Сьогодні в рубриці #Червона_Книга_Чернігівщини -

Брандушка різнобарвна (пізньоцвіт різнобарвний) Bulbocodium versicolor.

Природоохоронний статус виду: вразливий.

Поширення в Україні: переважно в Лісостепу та Степу, ізольований локалітет в Прут-Дністровській рівнині (5 місцезнаходжень).

Чисельність та структура популяцій: популяції від кількох квадратних метрів до 5-25 га, з чисельністю – від кількох десятків до 15 тис. різновікових особин, зі щільністю від 2-5 до 136-160 особин на 2 м.кв. У непорушених або малопорушених місцях сформувалися гомеостатичні популяції з лівосторонніми спектрами. У порушених умовах (лісорозведення на схилах) популяції регресивні, з правосторонніми спектрами.

Причини зміни чисельності: розорювання, терасування та заліснення схилів, інтенсивний випас, збирання букетів.

Умови місцезростання: степи, екотони між широколистяними лісами та лучними степами на схилах балок. Мезофіт

Загальна біоморфологічна характеристика: геофіт, весняний ефемероїд. Багаторічна трав’яна рослина 8-15 см заввишки. Бульбоцибулина яйцеподібна, з чорнобурими оболонками. Листки (здебільшого 3) ланцетно-лінійні, з ковпачкоподібною верхівкою. Квітки поодинокі або по 2-3 з’являються одночасно з листками, лілові. Цвіте в березні-квітні. Плодоносить в травні. Плоди – видовжені або видовженояйцеподібні коробочки. Розмножується насінням та вегетативно.

Охорона: охороняють в ПЗ «Єланецький степ», Луганському, Українскому степовому заказниках, заповідних урочищах, ботанічних пам’ятках природи Полтавської та Запорізької областей, в РЛП «Тилігульський» (Одеська обл.). Заборонено розорювання, терасування та заліснення схилів, інтенсивне випасання, збирання букетів.

Практичне значення: декоративне, лікарське.

eкологічна мапа

Стихійне сміттєзвалище? Не знаєте куди звернутись? Повідомте нам та відслідковуйте статус вирішення!
Залишити звернення