Гронянка віргінська - Червонокнижна рослина

 У рубриці #Червона_Книга_Чернігівщини -

Гронянка віргінська Вotrychium virginianum (L.)Sw.

Природоохоронний статус виду:зникаючий.

Поширення в Україні: в Україні трапляється на Пд.Поділлі (околиці с. Сасів, Золочівського р-ну, Львівської області), Хотинській височині (околиці сіл Грознинці, Колінківці, Зарожани, Рашків, Блишадь Хотинського р-ну Чернівецької області). За літературними та старими гербарними матеріалами відомий з околиць Харкова, Києва, Славути, а також м. Ріпки Чернігівської області.

Чисельність та структура популяцій: не відомі.

Причини зміни чисельності: вирубування лісів, насадження культур інтродукованих видів, зниження повноти насаджень через проведення необгрунтованих лісогосподарських заходів, випас худоби в лісах.

Умови місцезростання: дубові, дубово-букові та дубово-грабові ліси, узлісся. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: геофіт. Багаторічна травяна рослина. Вая в молодому стані дуже опушена, 15-45 см завдовжки, з черешком; пластинка безплідної частини майже сидяча, відходить від середини черешка спороносної частини, двічі- або тричі пірчастороздільна, в обрисі, загострена, тонкошкіряста, з довгастояйцеподібними сегментами першого порядку; ніжні з них майже супротивні, з черешками, а решта розташовані почергово; сегменти другого порядкудовгасті, з вузьколанцетними зубчастими лопатями; спороносна частина ваї невелика, з дуже довгою ніжкою, двічі-або тричіпірчастороздільна. Спорангії кулясті, вільні, без покривця, розташовані по боках і на верхівці гілочок другого порядку. Спори кулястотетраедричні, грубозернисті. Спороносить у липні-серпні. Розмножується спорами.

Охорона: заборонено несанкціоноване збирання, заготівля рослин як лікарської сировини, порушення умов зростання, несанкціоновані лісогосподарські заходи, штучне заліснення.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: відомостей немає.

Господарськета комерційне значення: лікарське, протиотруйне.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці