Гольян озерний Eupallasella percnurus

Клас — Променепері риби;

ряд — Коропоподібні;

родина — Коропові.

тип – Хордові

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Один з 20-ти видів роду, єдиний вид роду у фауні України. Раніше вид розглядався в роді Phoxinus Rafnesque, 1820.

 

Місце розташування зазвичай замкнені прісноводні водойми басейну Пн. Льодовитого океану і Охотського моря; Анадир, Суйфун, Сахалін, бас. Амуру, басейнів Каспійського і Чорного морів. В Україні відомий з водойм басейну Верхнього і Середнього Дніпра, зокрема в басейні верхньої течії Прип’яті, Десни, Остра, Трубіжа, Ворскли, Супою, Сожа, Стохода, Здвижу, а також із заплавних озерець і осушуваних каналів Волинської області та маленьких озер околиць Києва. Вперше відзначений на верхній течії Сів. Дінця (оз. Борове, 2000 р.)

Озерний гольян відрізняється від звичайного більш товстим і високим тілом, покритим дещо більшою лускою. Крім цього, вони розрізняються і по забарвленю. Звичайний гольян має строкате забарвлення, на боках тіла у нього розташовані темні плями невизначених обрисів або у вигляді ряду поперечних смужок. У озерного гольяна таких плям не буває, а якщо і є, то вони маленькі і різко окреслені. Особливо яскраве забарвлення у гольянів в період їх нересту. У цей час у самців краї зябрових кришок, губи, груди і підстави плавників стають червонуватими, нижня щелепа - чорна, спинка - бронзово-коричнева, а боки - жовто-зелені з золотим блиском.

Тіло видовжене, низьке, дещо стиснуте з боків, вкрите дуже дрібною лускою. Бічна лінія неповна, часто переривчаста (у молоді завдовжки до 3,5 см зазвичай відсутня). Черево між черевними і анальним плавцями заокруглене. Найбільша довжина тіла близько 7 см, маса — до 5,6 г, тривалість життя до 4 років. Спина темна, жовтувато- або зеленкуватобура, боки золотисті, черево жовтувато сріблясте. На боках є численні, досить виразно окреслені темні плямки. Парні плавці жовтуваті або жовтувато-рожеві, непарні сірувато-жовті.

Статевої зрілості досягає у 2 роки при довжині тіла понад 4 см, розмножується в травні–липні, плодючість у особин завдовжки 4,4–6,6 см коливається від 360 до 2920 ікринок, які є клейкими і відкладаються кількома порціями в прибережній зоні на рослинність. Молодь живиться планктоном, дорослі споживають червів, дорослих комах, їхні личинки і лялечки, водорості, вищу рослинність, а також ікру риб і амфібій.

З 1960-х рр. ареал і чисельність невпинно скорочуються. Фактично зник у водоймах Київщини, частково в басейні Десни, в лівобережних притоках Дніпра, став рідкісним в басейні Прип’яті. Осушування боліт і заплавних водойм, торфорозробка, гідромеліоративні роботи. Тому задля їх збереження діє заборона вилову, виявлення типових місць перебування, вивчення сучасних поширення і чисельності, встановлення заповідного режиму. Занесений до списків  Міжнародного союзу охорони природи та природних ресурсів.

Цікавий факт:

Озерний гольян зовсім не вимогливий до якості води і може жити в сильно замулених і зарослих водоймах, де мешкає в придонних шарах води. Він зустрічається тільки в мілководних невеликих замкнених, стоячих або ледь проточних водоймах з піщано-мулистим або мулистим ґрунтом та з добре розвиненою рослинністю, як правило, уникає руслових ділянок річок. Його особи тримаються зграями, які можуть заповнювати всю товщу води.



ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці