Дятел білоспинний Dendrocopos leucotos

26.08.2024 Рубрика "Дивовижний світ Червонокнижних тварин Чернігівщини"

Клас — Птахи;

ряд — Дятлоподібні;

родина — Дятлові;

тип — Хордові.

Один з видів політипного роду Dendrocopos; один з 5-ти видів у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Дятел білоспинний - дещо більший за великого строкатого дятла, в порівнянні з ним має довшу шию та дзьоб і голову неправильної форми. Має виражений статевий диморфізм. У самця верх голови червоний, а у самки — чорний. Потилиця та верхня частина спини чорні, нижня частина спини біла. Боки тулуба з повздовжніми вузькими темними рисками. Черево біле. Підхвістя і задня частина черева червоні. Молоді птахи виглядають більш тьмяно: чорна спина має буруватий відтінок, черево сіре, рожева пляма на підхвісті має менші розміри. Довжина тіла: 240–260 мм; маса сам ця: 105–112 г, самки: 105–106 г.

Білоспинний дятел населяє старі, але досить світлі листяні і мішані ліси з великою кількістю сухих дерев. Передовсім надає перевагу березнякам, але також трапляється в лісах, де присутні бук, ясен, тополя, клен, вільха, дуб, граб чи верба та на ділянках хвойного лісу, там де є великі прогнилі дерева, повалені буревієм. Часто оселяється в заплавах річок і озер, на заболочених і затоплених повінню ділянках лісу, а також на гірських схилах.

Для розмноження птахи зазвичай повертаються в один і той же район, іноді на одну і ту ж ділянку - з цієї причини пари нерідко возз'єднуються, незважаючи на те що самець і самка ведуть відокремлений спосіб життя в іншу пору року. Гніздиться у дуплах м’яких порід дерев у березні-червні. Кладка з 3–5 яєць. Обігрівають і вигодовують нащадків по черзі обоє батьків - поки один добуває поживу, інший сидить з пташенятами, після чого ролі міняються. Приблизно з 8-го дня життя дятленят батьки обігрівають лише ночами. Тривалість інкубації 11–12 днів, виліт молодих через 24–28 діб після вилуплювання.

Основу раціону складають личинки великих комах, серед яких переважають жуки-вусачі, та личинки і лялечки деяких видів молі. Іноді вживає в їжу дорослих особин, а також представників інших родин жуків - турунів, коваликів, златок, пластинчатовусих, листоїдів, довгоносиків, короїдів. Рідше поїдає імаго і личинок рогохвостів, справжніх пильщиків і мурах. В кінці літа до тваринних кормів додаються рослинні - ягоди, горіхи, жолуді, насіння ліщини, крушини, терену, черемхи та інші. 

Дятел білоспинний зазнає зниження чисельності, причиною цього є практика суцільних рубок старих лісів. Перебуває під захистом Червоної книги України (статус — рідкісний) та Бернської конвенції.

Цікавий факт:

На відміну від інших дятлів, дятли білоспинні шишок не довбають, а комах видобувають з під кори і в глибині деревини, а не з її поверхні. Зазвичай здобуває поживу на висоті до 3 м від поверхні землі, вибираючи найбільш прогнилу нижню частину стовбура.





ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці