Скопа Pandion haliaetus

16.09.2024 Рубрика "Дивовижний світ Червонокнижних тварин Чернігівщини"

Клас — Птахи,

ряд — Соколоподібні,

родина — Скопині.

Вид монотипного роду та монотипної родини.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Вся територія України входить до гніздового ареалу виду. Під час міграцій трапляється по всій території країни.

Це великий хижий птах з характерним забарвленням: верх чорно-сірий, низ білий з темною поперечною смугою впоперек грудей, голова біла з чорною широкою смугою через око. Крила довгі і широкі. Знизу на згинах крил темні плями. Ширяючий птах тримає крила дещо зігнутими кінцями донизу і віддалено нагадує мартина. Хвіст вузький, короткий, знизу на ньому видно нерізкі смуги. На потилиці має чуб. Очі жовті. Маса тіла — 1,1–2 кг, довжина тіла — 55–70 см, розмах крил — 145–170 см. Самка за розмірами дещо більша від самця, за забарвленням не відрізняється. У молодих особин на спинній стороні вохристо-білуваті кінці пір'їн.

Скопа – гніздовий перелітний птах. Перші скопи з'являються на початку березня, а основний проліт триває з кінця березня до середини квітня. Птахи оселяються біля великих водойм, де рідко бувають люди. Гнізда вони будують на вершинах високих дерев або товстих бічних гілках. У травні відкладають 2–3 яйця, і насиджує їх переважно самка протягом 33–35 днів. Пташенята покидають гніздо через два місяці після народження. Осінній переліт починається в кінці серпня і триває до листопада. Скопа живиться переважно рибою. Полюючи на неї, літає над водою, та вистежує рибу, яка піднялася до поверхні, потім дуже швидко спускається та вихоплює рибу, занурюючи лапи у воду. При відсутності основного корму може здобувати земноводних, птахів, дрібних ссавців.

Зменшення чисельності зумовлено знищенням гнізд під час санітарних рубок лісу; браконьєрство; вирубування старих суховерхих дерев, що можуть слугувати для влаштування гнізд; забруднення водойм, погіршення кормової бази.

Занесено до Червоної книги України (1994, 2009), до Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES) (Додаток II), Боннської (Додаток ІІ) та Бернської (Додаток II) конвенцій.

Цікавий факт:

Скопа має унікальні мисливські адаптації, які допомагають їй ефективно ловити і переносити рибу. Після успішного полювання вона повертає рибу так, щоб її голова була спрямована вперед, що знижує аеродинамічний опір під час польоту, полегшуючи транспортування здобичі. Лапи скопи оснащені спеціальним оборотним пальцем, який дозволяє надійно захоплювати слизьку рибу. Крім того, скопа є одним з небагатьох птахів, які можуть частково або повністю занурюватися у воду, що робить її полювання ще ефективнішим.




ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці