Орел-карлик Hieraaetus pennatus

14.10.2024 Рубрика "Дивовижний світ Червонокнижних тварин "Чернігівщини"

Орел-карлик Hieraaetus pennatus

Клас — Птахи,

ряд — Соколоподібні,

родина — Яструбові.

Один з 5-ти видів роду; єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Орел-карлик (Hieraaetus pennatus) — невеликий орел. В Україні гніздовий, перелітний птах. Маса тіла — 660–960 грамів, довжина тіла — 450–500 мм, розмах крил — 1100–1320 мм.

Хвіст довгий і вузький, без смуг, світліший за решту низу. Лапи жовті, дзьоб чорний, очі світло-коричневі, а у молодих орлів темніші, аж до темно-бурих. Забарвлення буває двох типів: світлого і темного. У птахів світлої морфи низ світло-вохристий, часто майже білий, з вузькими темними плямами. Верх тіла бурий. У птахів темної морфи забарвлення верху і низу тіла темно-буре, на голові часто помітний рудий або золотистий відтінок. Надхвістя вохристе або світло-буре, контрастує із загальним забарвленням спини і хвоста у обох морф. Самки більші за самців, але їхнє забарвлення однакове.

Весняний проліт починається у квітні. Летить поодинці або парами. Трапляється на ділянках старих широколистяних та мішаних лісів, що межують з відкритими просторами; рідше у байрачних і заплавних лісах степової смуги. Моногам.

З другої половини квітня займає гніздові ділянки і приступає до шлюбних ігор. Гнізда будує у верхній частині старих дерев, на висоті 10–27 м. За кілька днів до відкладання яєць самка сидить у гнізді, самець часто приносить їй їжу. У кладці 1–2, рідше 3 жовтувато-світло-зелених яйця. Насиджує переважно самка, біля 30 діб. У перші дні появи пташенят всю родину годує самець, потім пташенят вигодовують обидва птахи.

Сильні ноги с довгими пальцями і кігтями, потужний дзьоб і вузькі крила дозволяють цьому орлу полювати на досить велику і швидку здобич. Полює орел-карлик як в лісі, так і на відкритих місцевостях. Іноді піднімається на значну висоту і, помітивши здобич, спускається на 20-30 метрів, після чого стрімко кидається вниз, вражаючи жертву гострими кігтями по голові чи шиї. У лісі він полює із засідки, а за необхідності може навіть бігати.

Живиться переважно гризунами, птахами і рептиліями.

Основними причинами зміни чисельності є скорочення площі старих лісів, незаконний відстріл, зменшення чисельності ховрахів як головного об'єкту живлення.

Включено до Червоної книги України (1994, 2009), до Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES) (Додаток І), Боннської (Додаток ІІ) та Бернської (Додаток ІІ) конвенцій.

Цікавий факт:

Перед розмноженням виконує вражаючі шлюбні ігри, під час яких робить характерні лише для нього «мертві петлі» на значній висоті, супроводжуючи це голосними криками, тоді як в інший час майже не видає звуків, залишаючись мовчазним і обережним. 







ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці