Орябок Tetrastes bonasia

04.11.2024 Рубрика "Дивовижний світ Червонокнижних тварин Чернігівщини"

Орябок Tetrastes bonasia

Клас — Птахи,
ряд — Куродібні,
родина — Тетерукові.

Один з 2-х (за деякими джерелами, один з 3-х) видів роду; єдиний вид роду в Україні.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Орябок — вид невеликих птахів дещо більший від голуба, один з найхарактерніших лісових птахів. Вага коливається від 350 до 500 г. Довжина тіла 350 —370 см., розмах крил — 480–540 мм. Самець зверху сірий з чорнобурими і рудими поперечними смугами. На голові «чуб», над оком червона «брова». Підборіддя і горло чорні, облямовані білою смугою. Воло, груди й черево білуваті з бурими плямами. У самки немає чорної плями на горлі, загальний тон оперення значно рудіший, ніж у самця.

Це осілий вид, літає мало, воліючи бігати по землі. Злітає з шумом, переміщаючись на невеликі відстані. Тримається зазвичай парами або зграйками. Заселяє ліси різного типу, проте перевагу віддає деревостанам, у яких переважають береза, ялина, вільха з густим підліском та добре зволоженим ґрунтом. Зимою ночують у снігу. Рятуючись від морозів, зариваються в сніг.

Моногам. Гніздом служить ямка, викопана самкою в землі під кущем, лежачим стовбуром дерева або іншим подібним прикриттям і вистелена травою, листям і дрібними прутиками. Токує у квітні–травні. Кладка з 3–14 яєць розміром дещо більшим від голубиних, буро-жовтого кольору з червоно-бурими плямками. Насиджування 21–23 доби. У висиджуванні самець не бере участі, але тримається поблизу від гнізда і допомагає самці в догляді за пташенятами. Пташенята стають дорослими через 1,5 місяця.

Живиться: весною і влітку — зелені частини рослин, квіти, насіння, а також комахи та інші безхребетні; у кінці літа та восени — ягоди; зимою — сережки, бруньки та кінцеві пагони листяних дерев і кущів.

Зниження чисельності зумовлюють: трансформація біотопів існування внаслідок лісогосподарської та інших видів діяльності, браконьєрство, чинник непокою, особливо у період гніздування.

На території України полювання заборонене. Орябків включено до Червоної книги України (1994, 2009), до Бернської (Додаток ІІІ) конвенції.

Цікавий факт:

Під час весняного токування самець видає характерний протяжний тонкий свист і переслідує самку, розпускаючи віялом хвіст, піднімаючи чубчик, надуваючись, волочачи по землі крила і роблячи різкі повороти. Самка, що зазвичай тримається поблизу самця, біжить на його посвист, видаючи час від часу грубіший і уривистий свист.

Більше фото в нашому телеграм: https://t.me/chernigivdei

 



ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці