Журавель сірий Grus grus

18.11.2024 Рубрика "Дивовижний світ Червонокнижних тварин Чернігівщини"

Журавель сірий Grus grus

Клас — Птахи,

ряд — Журавлеподібні,

родина — Журавлеві.

Один з 2-х видів роду у фауні України; один з 10-ти видів роду у світовій фауні.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Сірий журавель – відомий своєю грацією та красою. Маса тіла: 4–7 кг, довжина тіла: 114–130 см, розмах крил: 200–230 см. Шия, дзьоб і ноги довгі. Дорослий птах сірий, на тім’ї гола червона шкіра; потилиця, горло і верх шиї чорні, по боках голови білі смуги, дзьоб буруватий, ноги чорні. Молодий птах рудувато-бурий. Плавальні перетинки відсутні, але довгі, широко розставлені пальці рятують журавля від того, щоб не загрузнути в болоті.

Весняна міграція триває з березня до початку травня. Моногам, пари постійні. На місця гніздування повертаються з кінця березня до початку травня, оселяючись у заболочених лісах, на великих відкритих болотах і в заплавах з заростями очерету.

 Під час єдиної на рік линьки журавель одразу позбавляється всіх махових пер і на час втрачає здатність літати. Журавлі гніздяться окремими парами, влаштовуючи гнізда з рослинних решток на купинах або сухих місцях. У кінці квітня — на початку травня відкладають 1–3 блакитно-зелені яйця з бурими крапинками, які насиджують обидва партнери. Інкубація близько 30 діб. Молодь починає літати у віці 2-х місяців. Статева зрілість у віці 4–6 років. Осіння міграція з середини вересня до кінця жовтня. Живиться переважно рослинною їжею: вегетативними частинами рослин, насінням, ягодами, а також комахами, ящірками, зміями, яйцями птахів, гризунами, молюсками тощо.

Зміна чисельності журавлів пов'язана з факторами непокою на гніздуванні, зниженням рівня води у гніздових біотопах, що робить гнізда доступними для хижаків, браконьєрством, зіткненням з електролініями та використанням пестицидів.

Під охороною CITES (Додаток ІІ), Бернської (Додаток ІІ), Боннської конвенцій (Додаток ІІ), угоди AEWA, внесений до Червоної книги України (1994, 2009).

Цікавий факт:

Перед початком гніздівлі самець гордовито ходить, красуючись перед подругою, після чого партнери виконують один для одного ритуальний шлюбний танок, що складається зі стрибків, змахів крилами, поклонів та церемоніальних кроків. Зайнявши ділянку для гніздування, пара сповіщає про це своїх сусідів голосними криками. «Співають» журавлі зазвичай на світанку і обов’язково дуетом, закинувши дзьоби до неба. Журавлині танці допомагають птахам виплеснути надлишок енергії і відбуваються не тільки у шлюбний період. Журавель високо підстрибує, махає крилами, колотить дзьобом повітря, а іноді підкидає у повітря пучки трави або шматочки землі.

Більше фото в нашому телеграм каналі: https://t.me/chernigivdei

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці