Гуска мала (гуска білолоба мала) Anser erythropus

25.11.2024 Рубрика "Дивовижний світ Червонокнижних тварин Чернігівщини" 

Клас — Птахи,

ряд — Гусеподібні,

родина — Качині.

Один з 4-х видів роду, зокрема у фауні України. Підвидів не утворює.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Гуска мала, або гуска білолоба мала (Anser erythropus ) — водоплавний птах родини качкових. В Україні рідкісний пролітний та зимуючий вид. Він зовнішньо дуже схожий на велику білобоку гуску, хоча значно поступається розмірами. У дорослих птахів тулуб має темно-бурий відтінок, черево та підхвістя білі, а на лобі розташована велика біла пляма, що заходить на тім'я. Особливістю є голе жовте кільце навколо очей, рожеві лапи та короткий дзьоб (менше 40 мм), що є ключовою відмінністю від великої білолобої гуски. Молоді птахи відрізняються більш буруватим оперенням і відсутністю білої плями на лобі. Вага малої білолобої гуски становить 1,3–2,3 кг, довжина тіла — 51–60 см, а розмах крил — 1215–1340 мм.

На прольоті зустрічається невеликими групами по 3–7 особин, іноді до 20–30, а часом і великими зграями, чисельністю від 50 до 300 птахів, переважно з іншими видами гусей. Весняна міграція в Україні триває з середини березня до початку травня, тоді як восени з'являється в середині або наприкінці вересня.

Гніздові біотопи — схили берегів річок, вкриті густою рослинністю. На зимівлі та міграціях тримається різних типів водойм. Живиться переважно рослинною їжею. Обережний і насторожений птах, який під час перельотів зазвичай летить клином або шеренгою, дотримуючись чіткої формації. Її голос відрізняється від великої білолобої гуски: він менш гучний, вищий за тональністю та більш пискливий, що допомагає птахам підтримувати зв’язок у зграї.

До причин зміни чисельності належать: трансформація біотопів у місцях зимівлі, браконьєрство, винищення під час линяння на місцях гніздування, розлякування птахів у репродуктивний період.

Включено до Червоної книги України (1994, 2009) (статус виду — вразливий), Європейського червоного переліку, у Додаток І Директиви Ради Європи про охорону диких птахів, у Додаток І Боннської конвенції, Додаток II Бернської конвенції і угоди AEWA.

Цікавий факт:

Практично половина життя гуски малої проходить в перельотах: весною —на північ, до місць гніздування, а восени – на південь, до зимових угідь. Весняна і осіння міграції в цілому займають півроку. Загальна відстань, яку щорічно долають гуси, складає 7-8 тис. км. Мігрують малі гуси довгими кидками по 1-1,5 тис. км, між якими вони роблять тривалі зупинки для відновлення сил.

 

Більше фото в нашому телеграм каналі: https://t.me/chernigivdei

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці