Мінога українська Eudontomyzon mariae Berg

27.01.2025 Рубрика «Дивовижний світ Червонокнижних тварин Чернігівщини»

Мінога українська Eudontomyzon mariae Berg

Клас — Міноги,

ряд — Міногоподібні,

родина — Міногові.

Один з 4-х видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Мінога українська – прісноводна донна непаразитична мінога, вузькоареальний ендемічний вид. Вона належить до окремого класу непарньоніздрьових серед типу хордових тварин. Найбільша довжина тіла дорослих особин до 22,2 см, маса до 20 г, личинок — до 23 см і 20–25 г, тривалість життя загалом 4,8–7,2 років, з яких 4–5, можливо, припадає на личинковий період, 4–5 тижнів — на метаморфоз і 11–13 міс. на життя в дорослому стані. Верхня частина голови, боків тіла і спина в дорослих особин темно-сірі, попелясті або чорні, боки і черево сірувато-білі з сріблястим або перламутровим вилиском. Личинки зазвичай мають коричнювато-сіруваті спину і верхню частину боків тіла, жовтувато-білуваті нижні частини боків і черево.

Мешканець річок і струмків гірської і передгірської зони, а також рівнинних рік. Дорослі живуть на чистих, добре насичених киснем, із швидкою течією і дещо замуленим кам’янистим і кам’янисто-піщаним ґрунтом ділянках, личинки — у місцях з повільною течією та добре замуленим дном. Личинки мешкають на глибинах 0,5–1 м у спокійних прибережних ділянках річок із рослинністю, більшість часу проводять, закопавшись у мул, і піднімаються у товщу води тільки вночі. Статевої зрілості досягає через 6–7 міс. після метаморфозу, який проходить з середини липня до кінця вересня.

Розмноження в квітні–травні при температурі води від 8–16°С. У самок завдовжки 16,6–20,5 см плодючість складала 5742–6066 ікринок, діаметром 0,7— 1,6 мм, із яких виходять личинки-піскорийки. На нерест мігрує на невеликі відстані в чисті струмки і річечки. Самець будує гніздо (заглиблення в ґрунті), туди відкладається ікра, яка одразу запліднюється. Личинки-піскорийки живляться детритом, найдрібнішими бентичними організмами, діатомовими і іншими водоростями. Під час метаморфозу кишечник личинок атрофується і в дорослому стані ці тварини не живляться, а після розмноження гинуть.

Личинки, що з'являються з ікри, не схожі на дорослих особин та нагадують напівпрозорих черв'яків. Відрізняються від дорослих особин меншим розміром голови, ротом у вигляді трикутної щілини, без рогових зубів, плавці розвинені слабко, очі малопомітні та вкриті шкірястою плівкою. При метаморфозі тіло укорочується, з'являються очі, змінюється забарвлення.

Чисельність і причини її зміни: Катастрофічно низька. Порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного та біологічного режимів водойм, спричиненої господарською діяльністю.

Режим збереження популяцій: занесена до Червоної книги України, МСОП,  Бернської конвенції (Додаток ІІІ; Резолюція 6) та до Європейського червоного списку.

Цікавий факт:

На відміну від риб, у них немає парних плавців — тільки непарні, а замість хребта є хорда, яка представляє собою суцільну хрящову вісь. У міног відсутні кістковий скелет і щелепи, а їхній круглий рот здатний скорочуватися завдяки кільцевим м’язам, подібно до зіниці ока. Шкіра міног не має луски, а дихання забезпечують 7 зябрових мішків, які відкриваються отворами по боках тіла.

Більше фото в нашому телеграм каналі: https://t.me/chernigivdei

 



ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці