Підорлик малий Aquila pomarina C. L. Brehm

17.02.2025 Рубрика «Дивовижний світ Червонокнижних тварин Чернігівщини»

Підорлик малий Aquila pomarina C. L. Brehm

Клас — Птахи,

ряд — Соколоподібні,

родина — Яструбові.

Один з 9-ти видів роду; один з 5-ти видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Підорлик малий (Aquila pomarina ) — невеликий гніздовий, перелітний хижих птах. Довжина тіла — 570–640 мм, маса тіла — 1200–1600 г, розмах крил — 1545 мм. Оперення дорослого малого підорлика має бурий відтінок, з більш світлим верхом голови і задньою частиною шиї. На надхвості часто присутня біла смуга. Махові пера темно-бурі, а покривні пера крил можуть бути як бурими, так і світло-бурими. Цівка покрита пір’ям, а восковиця і пальці жовті, райдужна оболонка ока жовтувато-коричнева або жовта. Молодий птах відрізняється темно-бурим оперенням, з чіткою вохристою плямою на потилиці. На крилах з верхну по одному ряду білих плям,  на верхівці хвоста вузька білувата смуга.

Малий підорлик віддає перевагу ділянкам вологого старого листяного та мішаного лісу, які межують з відкритими просторами, такими як луки, поля та болота. Він з’являється навесні, зазвичай у третій декаді березня, а міграція триває до другої декади квітня.

Малий підорлик є моногамним птахом. Він влаштовує свої гнізда на деревах, таких як вільхи, берези, липи, дуби та сосни, часто в розвилках стовбура або на великих бокових гілках, на висоті 7-15 метрів, зазвичай у нижній частині або середині крони. Яйця відкладаються в квітні, в кладці зазвичай два білі яйця з бурими крапками. Насиджування триває 38-43 дні. Пташенята з'являються наприкінці травня, а залишають гніздо в серпні. Зазвичай виживає тільки одне пташеня, адже друге часто гине в результаті канібалізму. Восени малий підорлик відлітає на початку вересня. Статевої зрілості він досягає на 3-4 році життя. У своєму раціоні птах віддає перевагу дрібним ссавцям, а також птахам, рептиліям і амфібіям.

 Причини зміни чисельності: на стан виду негативно впливають меліорація, знищення старих ділянок лісу та місць, де птахи полюють.

Режим збереження популяцій:  Вид включено до Червоної книги України (1994, 2009), CITES (Додаток ІІ), Боннської (Додаток ІІ) та Бернської (Додаток ІІ) конвенцій.

Цікавий факт:

Політ підорлика малого серед дерев швидкий і прудкий, тоді як над відкритими просторами стає плавним, рівним і прямим. Помахи крил при цьому плавні та неглибокі, а хвіст у польоті здається ще коротшим, ніж є насправді. Під час ширяння крила мають обвислу форму, що є характерною ознакою цього виду. Цей птах має унікальну здатність до відносно тривалого планування під час польоту, що дозволяє йому економити енергію, коли він шукає здобич. Малий підорлик може летіти на великих висотах, часом навіть понад 1,5 км, що дозволяє йому чудово орієнтуватися на великій території.

Більше фото в нашому телеграм каналі: https://t.me/chernigivdei  

  

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці