Продовжуємо екскурс по провідним країнам світу із сортування та утилізації сміття. Фінляндія.

Фінляндія - визнаний в світі лідер з переробки паперу та пляшок, а також країна високоякісних товарів. У цій країні на законодавчому рівні прийняті закони, що забезпечують налагоджену систему вивозу та утилізації сміття.  За законом біля кожного будинку, у якому налічується більше 10 квартир, повинно бути встановлено контейнери для паперу, скла, пластику, а також для харчових та змішаних відходів.

У Фінляндії сортування відходів – обов’язок кожного. Окремо збирають упаковку, папір, пластик, метали, біовідходи та змішані відходи, а муніципалітети забезпечують контейнери, логістику та просвітницьку роботу. Небезпечні відходи збираються окремо, різні їх види не можна змішувати між собою, а великогабаритні предмети, як-от меблі, слід відвозити на сортувальні станції або викликати спеціальну службу, яка це зробить самостійно. 

Крім того, щовесни упродовж двох місяців по населених пунктах курсують автомобілі, які збирають від мешканців відходи електричного та електронного обладнання. Також у Фінляндії діє система розширеної відповідальності виробника, коли виробники організовують і проводять збір відходів, які утворилися після використання їх товарів. 

Успіх та ефективність процесу сортування, переробки та утилізації сміття забезпечує доступна інфраструктура: зручні точки збору є як у житлових будинках, так і в підприємствах. У фінських супермаркетах діють автомати, що приймають тару й видають чек на повернення заставної вартості упаковки, яку покупець сплачує разом із товаром. Окрім автоматів є також drop-off центри, куди можна здати решту відходів, які заставної вартості не мають.

У Фінляндії батарейки, лампочки та інші шкідливі відходи можна здати в будь-який магазин, де ці речи продаються. Кожна аптека приймає ліки, термін придатності яких вже збіг, а по всій країні розміщені пункти прийому одягу, який за підтримки Червоного Хреста відправляють до країн, що цього потребують.

Варто відзначити, що Фінляндія активно працює над декарбонізацією власного енергетичного сектору, а компанії інвестують у чисте виробництво та кругову економіку. Сміттєспалювальні заводи будувалися ще 10-15 років тому відповідно до європейських директив та прийнятого на їх основі національного законодавства. Заводи у Фінляндії спроектовані так, щоб не завдавати незручностей мешканцям прилеглих територій. Вони постачають електроенергію та тепло, а завдяки європейським стандартам, їхній вплив на довкілля мінімальний і контрольований.

У Фінляндії діє 10 муніципальних заводів зі спалювання відходів і один для небезпечних відходів. У 2023 році країна імпортувала 53 000 тонн небезпечних відходів для завантаження своїх потужностей. Нові заводи будувати не планують, зосереджуючись на переробці та повторному використанні відходів відповідно до впровадженої у ЄС ієрархії управління відходами.

Одним із інструментів розвитку переробки є регулювання розміру плати, що справляється з населення за управління їхніми відходами. Тут діє принцип: за відходи, які можна переробити, сплачують менше, а за непереробні та змішані – більше. Розмір збору залежить не лише від типу відходів, а й від об'єму контейнера, його виду та періодичності спустошення муніципалітетами.








ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці