05.05.2025 Рубрика «Дивовижний світ Червонокнижних тварин Чернігівщини»

Ксилокопа звичайна (бджола-тесляр)   Xylocopa valga

 

Тип :          Членистоногі.  Arthropoda.

Клас:          Комахи. Insecta.

Ряд:            Перетинчастокрилі.  Hymenoptera.

Родина:      Справжні бджоли.  Apidae.

Рід:             Xylocopa

Вид:           Xylocopa valga

 

Один із 5 видів палеарктичного підроду Xylocopa всесвітньо поширеного роду Xylocopa (понад 400 видів), один із 3 видів роду у фауні України

 

Природоохоронний статус виду: Рідкісний

 

Ксилокопа звичайна (бджола-тесляр) Xylocopa valga  - вид поодиноких бджіл, довжина тіла яких 20-30 мм. Тіло чорне, але груди і особливо голова часто із синім металевим блиском, крила темні з фіолетовим відливом. Самка має другий членик джгутика вусика такий, як два наступні разом узяті, задня гомілка зовні із площадкою, повністю вкритою маленькими зубцями. Самець: вусики повністю чорні, останній членик джгутика вусика прямий, спинка вкрита чорними волосками.

Імаго зустрічається з середини квітня до кінця вересня. Дає одну генерацію на рік, зимує імаго. Стара самка гине восени, але іноді зимує вдруге і навесні знову будує гніздо. Гнізда влаштовує в деревині (мертвих деревах, телеграфних стовпах, будівлях, коренях багаторічних рослин на схилах та яругах), де вигризає ходи, в яких будує до 10-12 комірок лінійним рядом із перетинками з тирси. Кожна комірка містить пилкову масу у вигляді витягнутого тетраедра, на яку відкладається одне яйце. Після завершення будівництва самка залишається у гнізді, де охороняє та контролює розвиток свого потомства, до його народження восени. Молоді самки та самці зимують всередині ходів у деревині. Копуляція відбувається переважно навесні.

Причини зміни чисельності:

Чисельність зменшується через скорочення доступних місць для гніздування (сухі дерева) внаслідок вирубування та випалювання полезахисних лісосмуг та степових схилів гір. Також негативну роль відіграє незаконне колекціонування в комерційних цілях.

Режим збереження популяцій та заходи охорони:

Занесена до Червоної книги України. Охороняється в заповідниках степової та лісостепових зон і в Криму. Необхідно створити заказники в інших місцях мешкання виду.

Цікавий факт:

1.     «Бджола-тесля» — саме так часто називають ксилокопу через її вміння довбати тверду деревину, створюючи в ній гнізда. Вона використовує свої щелепи, щоб видовбати довгі тунелі в мертвій деревині дерев.

2.     Гігант серед бджіл. Довжина її тіла може сягати 25–30 мм, а розмах крил — до 5 см! Це одна з найбільших бджіл Європи.

3.     Не агресивна до людей. Незважаючи на свій розмір і гучне дзижчання, ксилокопа не агресивна. Вона кусає лише у разі самозахисту, і тільки самки мають жало.

4.     Самотня трудівниця. На відміну від медоносних бджіл, ксилокопа не живе у вуликах і не утворює колоній. Вона — одинак, і сама турбується про потомство.

5.     Тунельні архітектори. Її гніздо складається з кількох комірок, викладених послідовно в тунелі. У кожну з них вона відкладає яйце і залишає «харчовий запас» — суміш пилку та нектару.



   

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці