12.05.2025 Рубрика "Дивовижний світ Червонокнижних тварин Чернігівщини"

Вусач великий дубовий Cerambyx cerdo

Тип:      Членистоногі. Arthropoda.

Клас:    Комахи. Insecta.

Ряд:      Твердокрилі. Coleoptera.

Родина: Жуки вусачі. Cerambycidae.

Рід:         Cerambyx

Вид:       Cerambyx cerdo

Один з 5 видів західнопалеарктичного роду. 

Природоохоронний статус виду: Вразливий

 

Вусач великий дубовий Cerambyx cerdo – один з найбільших жуків Європи (довжина самців і самок — 20-55 мм), вусики довші за тіло. Тіло подовжене, верх буро-чорний, злегка блискучий. Вершинна частина надкрил рудувата. Передньоспинка в грубих червоподібних складках. Основа надкрил зморшкувата.

Має трирічну генерацію. Літ імаго - з травня до початку серпня. Протягом 1,5-2 місяців самка відкладає 60-300 яєць в тріщини кори, рідше на гілках. Личинки заляльковуються восени в комірках. Жуки нового покоління з'являються в кінці серпня-вересні і зимують в тих же комірках. Мешкає в природних дібровах, насадженнях дуба, рідше в деяких ільмових, в лісопарках рівнинних територій та передгір'їв. Зазвичай заселяє дубові й мішані лісостани, ослаблені вирубуванням чи рекреаційним пресом. Надає перевагу товстим стовбурам дубів, особливо старим, та пенькам. Імаго живляться соком, що виступає з пошкоджених стовбурів. Личинки - дендрофаги. Довжина їхнього ходу в стовбурах може досягати 1 м. Перший рік личинки живляться у корі, на другий і третій - проникають у деревину.

 

 Причини зміни чисельності:

Суцільне вирубування старих дібров, скорочення насаджень дуба, зменшення кількості старих дерев негативно впливає на структуру популяції.

 

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Червоної книги України, охороняється в багатьох країнах Європи.

 

Цікаві факти:

1.     Величезні вуса: Самці Вусача великого мають довгі , які можуть у 2-3 рази перевищувати довжину їхнього тіла. У самки вусики коротші, але все одно дуже помітні.

2.     Нічна активність. Жуки активні переважно вночі, коли вилітають у пошуках партнерів. Дорослі особини не харчуються або харчуються дуже мало  - вони живуть кілька тижнів лише для розмноження.

3.     Сила щелеп: Вусач великий має дуже сильні щелепи, якими він може прокусити навіть тверду кору дерева. Це не агресивна тварина, але якщо взяти його в руки, може боляче вкусити.


 

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці