Джміль моховий Bombus muscorum
Тип: Членистоногі. Arthropoda.
Клас: Комахи. Insecta.
Ряд: Перетинчастокрилі. Hymenoptera.
Родина: Справжні бджоли. Apidae.
Один із 40 видів джмелів у фауні України
Природоохоронний статус виду: Рідкісний
Джміль моховий Bombus muscorum – вид перетинчастокрилих комах з роду Джмелі, що має чорне тіло, крила затемнені. Вся спинка вкрита рудими або жовтими волосками без домішки чорних, колір варіює від світлих до більш темних відтінків. Черевце покрите жовтими волосками, при цьому третій тергум без домішки чорних волосків. Довжина щік трохи більша (в 1,1 рази) за ширину мандибул у місці прикріплення. Довжина тіла маток - 22-24 мм, самців – до 17 мм. Як і у інших видів джмелів робочі особини, особливо у першому виводку, значно менші за матку.
Джмелі живляться нектаром та пилком рослин. Самки запліднюються самцями восени, після чого зимують під землею в норах мишоподібних гризунів або під мохом чи листям, а навесні кожна молода матка самостійно будує гніздо в заглибленнях на поверхні землі під мохом або сухим листям. В гнізді вирощується до 100 стерильних робочих особин, які виконують усі роботи, а матка лише відкладає яйця. Наприкінці літа виводяться самці та майбутні матки. Матка живе 1 рік, а робочі особини від 1 до 3 місяців.
В Україні знайдений у більшості областей
Причини зміни чисельності:
До зниження чисельності призводить значне скорочення місць, придатних для гніздування та збору корму, знищення гнізд під час оранки полів або скошування рослин та загибель дорослих особин при обробках полів пестицидами. Матки також гинуть під час спалювання восени сухого листя та навесні через різні захворювання.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється в заповідниках степової та лісостепових зон. Необхідно створити нові заказники і заповідники в інших місцях мешкання виду. Для відновлювання чисельності виду можна створювати мікрозаказники із штучними гніздовими конструкціями для поселення джмелів.
Цікаві факти:
1. Надзвичайно яскраве забарвлення
Джміль моховий вирізняється помаранчево-рудою спинкою, яка робить його помітним серед інших видів. Черевце може бути жовтуватим або сіруватим, що створює гарний контраст.
2. Любить вологі та відкриті ландшафти
Він надає перевагу мокрим лукам, болотам, прибережним ділянкам, остепненим територіям, де багато квітів. Через осушення боліт та знищення таких біотопів чисельність виду зменшується.
3. Гніздує на поверхні землі
На відміну від багатьох джмелів, Bombus muscorumбудує гнізда над землею, ховаючи їх серед моху, трави чи під чагарниками. Саме через це й отримав назву -"моховий".
7. Маленька колонія — велике значення
На відміну від звичайних джмелів, у мохового колонії налічують лише 50–120 особин, але навіть цього вистачає для ефективного запилення значних площ.