Червонокнижна рослина - Зелениця Сплюснута

У рубриці #Червона_Книга_Чернігівщини – Зелениця Сплюснута  (Дифазіаструм сплюснутий) Diphasiastrum complanatum.

Природоохоронний статус виду: рідкісний.

Поширення в Україні: в Україні трапляється у Карпатах, на Розточчі, Зх. Поділлі, Поліссі.

Чисельність та структура популяцій: локалітети площею від 0,5 до 10-15 кв.м., представлені від одного до кількох клонів, що налічують по кілька десятків вегетативних рамет і від 1 до 10-15 спороносних..

Причини зміни чисельності: суцільні рубки лісів, збирання рослин для кульиових обрядів. У високогірї надмірне висипання.

Умови місцезростання: здебільшого на піщаних грунтах у  соснових та дубово-соснових лісах, а ткож на мохових подушках у букових, ялицево-букових і смерекових лісах, іноді на пустошних луках. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: хамефіт. Багаторічна вічнозелена травяниста рослина. Стебла довгі, підземні, повзучі, із прямостоячими сплющеними вилчасто розгалуженими гілками. Плідні гілочки переходять у довгу, рідко обсаджену листками (мікрофілами) ніжку, що несе по кілька циліндричних колосів; спорангіальні листки яйцеподібні, загострені, по краю виїмчасто-зубчасті; вегетативні листки дрібні, притиснуті, розміщені в 4 ряди; з них крайові трикутно-ланценті, кілюваті, дуже загострені, а ті, що містяться на плоскому боці гілок, вужчі, майже шилоподібні. Спороносить у липні-вересні. Поновлення переважно вегетативне, також спорами.

Охорона: охороняються на території Поліського та Рівненського ПЗ, у Деснянсько-Старогутському та Карпатському НПП, а також у памятці природи «Тисовий Яр» (Чернівецька обл.). Необхідний моніторинг популяцій, особливо у поліській частині ареалу. Заборонено проведення суцільних рубок та збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: декоративне, лікарське, фарбувальне.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці