Зозулині черевички справжні - рослина, занесена до Червоної книги України

Сьогодні в рубриці #Червона_Книга_Чернігівщини –

Зозулині черевички справжні Sypripedium calceolus L.

Природоохоронний статус виду: вразливий.

Поширення в Україні: в Україні спорадично на Поліссі, у Лісостепу, Карпатах, Прикарпатті, Гірському Криму.

Чисельність та структура популяцій: популяції нечислені, здебільшого з правобічним віковим спектром та незадовільним природним відновленням; трапляється невеликими групами. Найбільші популяції, очеподібно, не перевищують 500 особин.

Причини зміни чисельності: пряме знищення – збирання на букети, викопування рослин, витоптування; зміна місць існування: вирубування лісів, меліорація; можливо, знищення популяцій комах-запилювачів та грибів-симбіонтів. Відновлення природних популяцій утруднене через тривалий цикл розвитку та високу специфічність по відношенню до мікоризоутворюючих грибів-симбіонтів.

Умови місцезростання: розріджені листяні й мішані ліси, узлісся, лісові галявини та лісові луки, зарості чагарників, лісові схили, переважно на вапняних грунтах. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: криптофіт. Багаторічна кореневищна трав’яна рослина до 35 см заввишки; кореневище горизонтальне, потовщене. Стебло прямостояче, опушене, рівномірно улиснене. Листки еліптичні або яйцеподібно-еліптичні, жилки опушені. Квітка зигоморфна, велика; зовнішні та внутрішні листочки оцвітини (за винятком губи) червонуваті, губа жовта або світло-жовта, значно збільшена, за формою нагадує міхур або черевичок. Фертильних тичинок 2. Плід коробочка, насінини дуже дрібні. Увіте у травні-червні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням та вегетативно (кореневищами).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: охороняється у Кримському, «Медобори» ПЗ, Шацькому, «Подільські Товтри», «Святі Гори» НПП, заказниках та памятках природи. Необхідні моніторинг стану популяцій, створення нових обєктів ПЗФ в усіх осередках виду, ширше впровадження у культуру, заходи з відновлення популяцій, репатріації та переселення рослин із загрожуваних оселищ. Заборонено збирання рослин, вирубування лісів, порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: вирощується у Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН УКраїни та в інших ботанічних садах України.

Господарське та комерційне значення: декоративне.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці