Щодо збереження хижих птахів

Зростання площ і кількості міст має глибокий вплив на природні екосистеми. Популяції диких тварин і рослин на розростання територій міст і зміну середовища їхнього існування реагують по-різному. Одні пристосовуються до співжиття з людиною, інші ж уникають сусідства з нею.

У міському середовищі птахи є найбільш помітним компонентом довкілля. У процесі постійного освоєння навколишніх ландшафтів і їхньої трансформації містом, умови співіснування людини та птахів стають дуже тісними.

Пернаті хижаки —  найбільш таємничі птахи, зустріч із якими здебільшого викликає захоплення їх красою та досконалістю, і відчуття загадковості. Це велика і надзвичайно різноманітна група птахів, котрі відрізняються між собою не лише зовнішнім виглядом, а й способом життя, місцями мешкання, смаковими уподобаннями. Деякі з пернатих хижаків вже призвичаїлись до міського гомону та селяться поряд з людиною.



        Багато хто ставиться до них украй агресивно, бо вважають шкідниками, які полюють на свійську птицю, голубів, мисливських птахів і дрібних звірів. На жаль, у соціальних мережах та інших ресурсах в інтернеті подекуди з'являються публікації, спрямовані на знищення хижих птахів. Чи виправдане таке ставлення до пернатих? 

          Жижі птахи приносять величезну користь, винищуючи шкідників сільського господарства, атакож хворих і ослаблених тварин, сприяючи, тим самим оздоровленню популяцій і попередженню епідемій небезпечних хвороб. Яскравим прикладом хибного ставлення до хижих птахів є Норвегія, де повністю знищили яструбів, щоб збільшити поголів'я білих куріпок. Вийшло ж навпаки - зникли яструби - катастрофічно почали вимирати куріпки. Вони помирали від хвороб, яким яструби не давали розповсюджуватися, виловлюючи хворих птахів. Тому довелося норвежцям завозити крилатих санітарів із інших країн, купуючи при цьому птахів на вагу золота.

         Багато з хижих птахів стали дуже рідкісними і в Україні. До Червоної книги України занесено 30 видів хижих птахів (соколоподібних – 22, совоподібних – 8).


Але є й інше відношення до пернатих хижаків. Щорічно у ЗМІ з’являються повідомлення про чернігівців та мешканців інших міст та населених пунктів області, які рятують, лікують, надають необхідну допомогу хижим птахам. 

Державна екологічна інспекція у Чернігівській області закликає бути свідомими та дбати про природу,  тому що тільки від нас  залежить збереження її біорізноманіття.




   За інформацією відділу державного екологічного нагляду (контролю)

 тваринного світу та біоресурсів  

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці