Плавун щитолистий - Червонокнижний

У рубриці #Червона_Книга_Чернігівщини

Плавун щитолистий Nymphoides peltata (S.G. Gmel.) Кuntze.

 

Природоохоронний статус виду: вразливий.

 

Поширення в Україні: трапляється в гирлових ділянках та плавнях в пониззі рр Дунаю, Дніпра, Пд. Бугу, Дністра, в Закарпатті, на Житомирському та Чернігівському Поліссі, в Лісостепу.

 

Чисельність та структура популяцій: трапляється спорадично. В окремих водоймах утворює численні щільні популяції, чому сприяє викошування повітряно-водної рослинності у риборозвідних ставках.

 

Причини зміни чисельності: антропогенні, меліорація, забруднення, засолення водойм, природні: евтрофікація водойм.

 

Умови місцезростання:  евтрофні прісноводні замкнуті та слабкопроточні водойми, природні та штучні (риборозвідні ставки), з глинисто-мулистими алювіальними відкладами. Гідрофіт. Карбонатофіл.

 

Загальна біоморфологічна характеристика:  гемікриптофіт. Багаторічна водна рослина з повзучим кореневищем 60-120 см завдовжки. Листки довгочерешкові з округлосерцеподвбними плаваючими листковими пластинами, 5-10 см у діаметрі. Квітки в зонтикоподібному пучку.  Віночок 20-35 мм у діаметрі, яскраво-жовтий, з пяти пелюсток, на 2/3 розсічений. Пділ яйцеподібна коробочка; насінини плоскі, еліптичні, війчасті, переносяться водою. Цвіте у червні-серпні.

 

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:  охороняють у Дунайському БЗ, кількох заказниках загальнодержавного значення. Потрібне культивування у водоймах ботанічних садів. Заборонено руйнування прибережних ділянок, штучне регулювання рівня води у водоймах, її забруднення та викошування травостою в місцезростаннях виду.

 

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: відомостей немає.

 

Господарське та комерційне значення: декоративне, кормове, водоохоронне, берегозахисне.

 

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці