Працівникові, який став жертвою утисків під час виконання посадових обов’язків, гарантований правовий захист

У 2022 році вперше на законодавчому рівні було визначено поняття мобінгу та внесено, у зв’язку з цим, ряд змін до Кодексу законів про працю України📄. Відповідний закон набрав чинності 11 грудня 2022 року.

Мобінгом визналися систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.

Наразі зміни про заборону, протидію та припинення мобінгу (цькуванню) внесено до Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування (наказ НАДС від 13 березня 2023 року № 37-23, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 березня 2023 року за № 534/39590).

Тож не зайвим буде розібратися, як діяти державному службовцю в ситуації, коли щодо нього вчиняється цькування на роботі.

Почнемо з того, що законодавець виділяє форми психологічного та економічного тиску. Наприклад, нерівномірний розподіл навантаження, ворожа атмосфера, погрози, висміювання, надмірна прискіпливість, поширення неправдивих чуток, нерівна оплата праці на одній посаді, безпідставне розбавлення премій, бойкот, ігнорування, ізоляція працівника, донесення керівництву, завдання матеріальної шкоди, шкоди здоров’ю тощо.

А от вимоги роботодавця щодо належного виконання працівником👤 трудових обов’язків, зміна робочого місця, посади працівника або розміру оплати праці в порядку, встановленому законодавством, колективним або трудовим договором, мобінгом (цькуванням) не вважаються.

Якщо ж Ви все таки зазнали утиску з боку колег або ж керівництва, не нервуйте і пам’ятайте, що Ви вправі:

🟠 звернутися із скаргою до управління Державної служби з питань праці, що реалізує державну політику у сфері нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю;

🟠 подати позовну заяву до суду щодо визнання фактів цькування та їх усунення (без подальшого припинення працівником трудової діяльності на період розгляду провадження у справі);

🟠 отримати відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок мобінгу у розмірі витрат, які понесла особа під час лікування;

🟠 розірвати трудовий договів за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору, чинив мобінг (цькування) стосовно працівника або не вживав заходів щодо його припинення, що підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили;

🟠 відшкодувати у роботодавця моральну шкоду у разі, якщо було порушено законні Ваші права працівника, у тому числі внаслідок дискримінації, мобінгу (цькування), а факт цього підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили.

Крім того, від початку грудня 2022 року за мобінг (цькування) працівника на роботі передбачено також адміністративну відповідальність:

🔴 за перше правопорушення – штраф на посадових осіб – від 1700 до 3400 грн або 30-40 годин громадських робіт;

🔴 за друге правопорушення протягом року або коли мобінг вчинено групою осіб – штраф на посадових осіб – від 3400-6800 грн або 40-60 годин громадських робіт.

Вищезазначені зміни в законодавстві відіграють велику роль в нашому сьогоденні, адже саме ці зміни дають можливість працювати в комфортних, стабільних та правомірних умовах, які не ставлять під ризик ваше психологічне здоров’я.

Поважайте себе та особистий простір людей які Вас оточують. Саме спільні зусилля колективу формують міцну Команду, яка досягає поставлених цілей та нових вершин.

Разом до ПЕРЕМОГИ!

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці