Гніздівка звичайна - Червонокнижна рослина

Сьогодні в рубриці #Червона_Книга_Чернігівщини -

Гніздівка звичайна Neottia nidus-fvis (L,) Rich.

Природоохоронний статус виду: неоцінений.

Поширення в Україні: в Україні – в Карпатах, на Закарпатті, Поліссі, в Лісостепу, Степу, Гірському Криму.

Чисельність та структура популяцій: популяцій досить багато, але чисельність та щільність в них переважно низька.

Причини зміни чисельності: руйнування місць зростання, негативний вплив реакції та лісовпорядкувальних робіт.

Умови місцезростання: тінисті листяні, мішані, рідше соснові ліси, переважно в місцях з розрідженим трав’яним покривом, на грунтах як бідних, так і багатих, з різним рівнем зволоженості, переважно багатим на вапно. Сціофіт, мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: геофіт. Багаторічна жовтувато-бура сапротрофна рослина заввишки 20-45 см. Кореневище горизонтальне, з густо розташованими товстими, мясистими  коренями, скрученими у вигляді пташиного гнізда. Стебло світлобуре, з 3-5 буруватими лусками, розвинені листки відсутні. Квітки жовтувато-бурі, з медовим запахом, досить великі, зібрані у довге китицеподібне суцвіття, приквітки лінійноланцетні. Листочки оцвітини оберненояйцеподібні, 4-6 мм завдовжки, складені широким дзвоником. Зав’язь не скручена. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням, рідше вегетативно. Насіння проростає під землею за участю симбіотичного гриба. Надземний гін розвивається на 9-10-й рік і через два місяці після цвітіння засихає.

Охорона: охороняється у Карпатському БЗ, «Черемському», Рівненському, Канівському, Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, «Мис Мартьян», «Розточчя», «Медобори», «Горгани» ПЗ, Карпатському, Шацькому, Мезинському, «Вижницькому», «Яворівському», «Ужанському», «ДеснянськоСтарогутському», «Синевир», «Подільські Товтри», «Святі гори», «Сколівські Бескиди» і «Гомільшанські ліси» НПП та інших заповідних об’єктах. Контроль за станом популяцій. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: лікарське.

 

eкологічна мапа

Стихійне сміттєзвалище? Не знаєте куди звернутись? Повідомте нам та відслідковуйте статус вирішення!
Залишити звернення