Булатка довголиста - рідкісна рослина Червоної книги

Сьогодні в рубриці #Червона_Книга_Чернігівщини -

Булатка довголиста Cephalanthera longifolia.

Природоохоронний статус виду: рідкісний.

Поширення в Україні: Закарпаття, Карпати, Полісся, Лісостеп, Гірський Крим, Степ (рідко).

Чисельність та структура популяцій: популяції від кількох до кількох сотень особин, але щільність низька. За віковою структурою переважають нормальні повночленні, з правостороннім віковим спектром, частка молодих особин становить третину. Лише на вирубках і в лісах, де випасають худобу, вони у пригніченому стані.

Причини зміни чисельності: освоєння територій, вирубка лісів, заміна букових на хвойні посадки, зривання на букети.

Умови місцезростання: світлі (скельно- і пухнастодубові) та тінисті (букові) широколистяні ліси, частіше на галявинах і узліссях (до 1500 м н.р.м.). До вологості та кислотності грунту рослини не вибагливі як на вапнякових, з добре розвиненим гумусовим шаром, так і на бідних і скелястих, інколи на заболочених торфянистих грунтах. Мезофіт, сциофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: геофіт. Багаторічна трав’яна рослина 15-60 см заввишки. Кореневище коротке. Стебло пряме або трохи звивисте. Листки лінійно-ланцетні, загострені, 7-16 см завдовжки. Суцвіття не густе, з 3-10 (20) великих білих квіток. Приквітки короткі, лише нижні довші зав’язі. Зовнішні листочки оцвітини ланцетні (12-16 мм), внутрішні – довгасто-епліптичні, коротші від зовнішніх. Губа майже вдвоє коротша від зовнішніх листочків оцвітини. Зав’язь скручена, сидяча, до 1 см завдовжки. Цвіте у травні-червні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Охорона: охороняється у Карпатському БЗ, Рівненському, Канівському, Кримському, «Мис Мартьян», Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, «Розточчя» ПЗ, Карпатському, «Вижницькому», Ужанському, Яворівському, Щацькому, «Синевир», «Подільські Товтри», «Сколівські Бескиди», «Святі гори» НПП. Контроль за станом популяцій. Заборонено збирання рослин, суцільні рубки лісів.

Практичне значення: декоративне, лікарське.

eкологічна мапа

Стихійне сміттєзвалище? Не знаєте куди звернутись? Повідомте нам та відслідковуйте статус вирішення!
Залишити звернення