Червонокнижна рослина - верба лапландська

Верба лапландська Sаlix lapponum L.

Природоохоронний статус виду: вразливий.

Поширення в Україні: на Поліссі, на території Правобережного Полісся проходить суцільна межа поширення виду. Ізольовані місцезростання відмічені по всьому Лівобережному Поліссю та в Українських Карпатах неподалік г. Говерли.

Чисельність та структура популяцій: трапляється окремими екземплярами або невеликими групами. Структура популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності: осушення болотних масивів внаслідок меліорації.

Умови місцезростання: мезотрофні, еумезотрофні, рідше евтрофні болота, що характеризуються кислою реакцією (pH 4-5). Зростає на відкритих або осоково-сфагнових ділянках. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: нанофанерофіт. Кущ, 0.5-1 м заввишки, з темно-червоними або каштановими голими гілками. Молоді гілочки пухнасті. Листки на коротких черешках, довгасті, довгастояйцеподібні або ланцетні, знизу, а іноді й зверху, вкриті густою білою повстиною, цілокраї або хвилясто-виїмчасті, іноді рідкодрібнозубчасті. Цвіте у квітні-травні, плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Охорона: охороняється в Поліському, Рівненському (всі ділянки) та Черемському ПЗ, Шацькому, «Припять-Стохід», «Деснянсько-Старогутському», Карпатському НПП, в заказнику загальнодержавного значення «Нечимне» та на деяких інших природно-заповідних територіях. Заборонено  знищення місць існування, порушення гідрологічного режиму.

Практичне значення: кормове, декоративне, грунтозахисне, торфоформуюче.

eкологічна мапа

Стихійне сміттєзвалище? Не знаєте куди звернутись? Повідомте нам та відслідковуйте статус вирішення!
Залишити звернення